Dantų implantacijos klinika
RU
EN
+370 688 30003 el.paštas

Viskas apie dantų protezavimą

Neišimami dantų protezai

Metalokeramika - yra šiuolaikinio dantų protezavimo standartas. Metalokeramika - tai keramikiniai (porcelianiniai) dantys turintys metalinį pagrindą (karkasą) - taip, būtent taip. Juk nesakysiu metaliniai dantys su keramikine apdaila - antraip jų niekas nenorės. Iš metalokeramikos pagaminti protezai yra tvirti ir gražūs. Juos galima pagaminti įvairiausių spalvų bei tinkamai individualizuoti. Iš metalokeramikos gaminami protezai tvirtinami ir ant nuosavų dantų, ir ant implantų.

Metalokompozito dantys - panašūs į metalokeramikinius, tik apdailai naudojamas kompozitas, medžiaga tokia pat kaip naudojama dantų plombavimui, tvirta ir graži. Kodėl prireikė kompozito jeigu jau yra metalokeramika? Tai paaiškinama tuo kad keramika yra labai kieta medžiaga. Būdama kietesnė už dantų emalį ji - beveik nenusidėvi. Dėvisi kitos medžiagos - dantys, metaliniai ar plastikiniai protezai esantys priešingame žandikaulyje. Protezuojant natūralius dantis - tai nėra problema - dantys patys sugeria ir paskirsto kramtymo jėgą. Tačiau dantų implantai neturi šios savybės. Kai reikia gaminti protezus, o implantai yra viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje, iškyla kramtymo jėgos amortizavimo problema. Keramika - nedyla, o implantai neamortizuoja. Todėl kartais nuskyla keramikiniai dantys arba labai retai lūžta implantai. Taip atsitinka, nes kramtymo sistemoje nebėra jėgą sugeriančių dalių - dantų. Taigi kompozito apdaila būdama minkštesnė už keramika po truputį dėvisi ir gelbsti paskirstant kramtymo krūvį.

Metaloplastika - metalinis karkasas su plastiko apdaila, tai ekonominis variantas panašus į metalokompozito dantis. Akrilinė apdailos plastmasė kiek minkštesnė nei kompozitas - todėl greičiau dėvisi.

Metaliniai dantys - visiškai metaliniai dantys, be apdailos, naudojami tais atvejais kai reikia tik tvirtumo , o ne grožio.

Bemetalė keramika. Bemetalės keramikos protezai gaminami iš keramikos, nenaudojant metalinio pagrindo. Atsisakius metalinio karkaso ir gaminant dantis tik iš keramikos, pavyksta atkurti danties skaidrumą, taigi pasiekiamas gražus rezultatas. Yra naudojamos dvi pagrindines technologijos: Presuota keramika – gaminama iš specialios žaliavos aukštoje temperatūroje presuojant individualios formos karkasus (pagridus), vėliau jie dengiami keliais sluoksniais įvairiaspalvio porceliano. Šios rūšies keramika yra labai estetiška, tačiau nepakankamai tvirta tiltinių dantų protezų gamybai bei krūminių dantų protezavimui. Todėl - tinkama tik pavienių dantų vainikų gamybai, priekinių dantų srityje arba įklotų gamybai.

Cirkonio keramika – tai dantų protezų rūšis kurių gamybai naudojamas karkasas (pagrindas) frezuotas iš cirkonio oksido keramikos. Toks karkasas frezuojamas iš specialių ruošinių precizinėmis staklėmis ir vėliau kaitinamas aukštoje temperatūroje, kad įgautų tvirtumą. Toliau ant karkaso dedami keleri sluoksniai porceliano, panašiai kaip gaminant metalokeramikinius protezus. Cirkonio oksidas yra puikus pasirinkimas kai reikia pagaminti natūraliai atrodančius priekinių dantų tiltinius protezus. Protezai pagaminti iš cirkonio keramikos atrodo labai natūraliai , nes nėra metalinio pagrindo sulaikančio šviesą. Vis gi planuojant protezavimą reikia įvertinti, kad tvirtumu jie nusileidžia metalokeramikiniams, dėl gamybos technologijos ypatumų.


Išimami dantų protezai

Išimami dantų protezai – dantys stiklinėje, visų pacientų baubas ir siaubas, gyvenimo neišvengiamybė bei senatvės simbolis mūsų visuomenėje. Reiktų kažką teigiamo pasakyti apie juos. Iš tikrųjų nėra viskas taip blogai. Žmonėms, nori jie to ar nenori, reikia ramentų ir lazdų – juk niekas nesiginčys, kad be jų yra blogiau nei su jais. Tokie dantų protezai gaminami kada nebelieka galimybių protezuoti neišimamais protezais nei ant savų dantų, nei taikant implantacijos būdą. Taigi ir išimami dantų protezai turi savo nišą stomatologinių pacientų gydyme. Kartais jie naudojami kaip laikinas sprendimas, kartais kaip nuolatinis protezas. Yra atveju kai neįmanoma atlikti dantų implantacijos dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Tos priežastys gali būti įvairios – paciento baimė, laiko stoka, finansinės problemos ar medicininės aplinkybės verčiančios pasirinkti kitokį gydymo būdą.

Plokštelės – išimamas dantų protezas kuris naudojamas netekus kelerių ar visų žandikaulio dantų – taigi jos būna dalinės arba pilnos (bedančių atveju). Dalinės plokštelės tvirtinamos kabliukais arba užraktais (fiksatoriais, atačmentais). Pilnos plokštelės burnoje laikosi prisisiurbimo (vakuumo) dėka arba yra klijuojamos, jeigu vakuuminė fiksacija nepakankama. Daugiausia nepatogumų sulaukia pacientai nešiojantys apatinio žandikaulio pilnas plokšteles. Apatinio žandikaulio forma sąlygoja prasta protezo stabilumą bei nepilnavertę vakuuminę fiksaciją. Retas pacientas gali pasigirti sėkmingai besinaudojantis pilna apatine plokštele be papildomu priemonių jos stabilumui pagerinti. Plokštelių fiksacija įmanoma pagerinti, panaudojus dantų implantus su vienokiais ar kitokiais fiksatoriais. Kai kuriais atvejais galima pasinaudoti insert implantais išimamų protezų fiksacijai pagerinti. Jūsų atvejui tinkama būdą parinks Jus gydantis specialistas.

Lanko atraminiai protezai – lankai, biugeliai, "protezai su metaliniu gomuriu". Metalinis lankas einantis per gomurį ar paliežuvinę sritį, užima žymiai mažiau vietos burnoje nei paprasta plokštelė. Burnoje jie laikosi taip pat geriau nei plokšteles, kadangi jie tvirtinami prie užraktais ir kabliukais prie didesnio kiekio dantų nei plokštelės. Taigi lanko atraminiai protezai yra patogesni, mažiau sutrikdo kalbą pirmosiomis savaitėmis, geriau jaučiamas skonis, nes mažiau uždengta burnos gleivinė. Tačiau šie dantų protezai gaminami gerokai rečiau, nes jiems laikyti reikia daugiau nuosavų dantų, kurių deja ne visada būna.

Išimami dantų protezai - apipinti mitais ir prietarais, tai galima sakyti folkloro šaka. Didelė dalis žmonių tiesiogiai ar netiesiogiai susidūrusi su išimamais protezais šventai tiki , kad jie turi būti laikomi stiklinėje su vandeniu. Pamatę juos pas draugus , gimines ir pažįstamus prisiklauso baisių istorijų, kaip šių daiktų neįmanoma nešioti, kokie jie nepatogūs ir negražūs. Taip pat sklando mitai apie "prabangius biugelius" bei "nepaprastas minkštąsias plokšteles" kurios tinka visiems.

Pirmiausia - išimami protezai tai tokie protezai kuriuos įmanoma nešioti. Jie neturi kelti skausmo, nepatogumo ir neturi kritinėti iš burnos. Toks turi būti gydymo ir gamybos rezultatas. Jeigu yra kitaip reikia grįžti pas juos dariusį gydytoją.
Antra - jų nereikia nešioti kišenėje ar laiktyi stiklinėje su vandeniu - protezai turi būti burnoje - jie Jūsų dalis. Jums pagaminta - atsarginė dalis, todėl turi tarnauti Jums.

Toliau.....Tiesa ta, kad 'biugeliai' - jie gi lanko atraminiai protezai - tinka tik tiems pacientams kurie dar turi bent po 7-9 tvirtus dantis žandikaulyje. Kitais atvejais Jums gresia dalinis išimamas protezas (plokštelė).

Apie "minkštasias" plokšteles iš termoplastikų. Taip teoriškai jos turėtų būti geresnės - higieniškesnės, lengviau priprantamos, gražesnės ir pan. Taip yra tik iš dalies. Pacientai "įsisąvinę" reklaminę medžiaga tikisi, kad termoplastinės plokštelės yra tokios pat minkštos kaip kramtomoji guma ar žele saldainiukai. Dėja taip nėra. Higieniškumo neginčysiu - čia termoplastikų privalumas. Baltos spalvos kabliukai ir klameriai - na čia skonio reikalas, bet man negražu. Dėl laikomumo - tai pacientų ir mokslo patvirtinta, kad laikosi prasčiau nei klasikiniai tvirtinimo elementai su metaliniais kabliukais ir užraktais. Blogiausia, kad minkštųjų plokštelių neįmanoma taisyti (pastorinti esant reikalui) dėl medžiagų savybių. Norint pamažinti - prašom, o pridėti plastmasės - ne, teks gaminti naują. Vienintelė tikra priežastis dėl kurios reikalingi termoplastiniai protezai - tai plokštelės pacientams kuriems dėl jų burnos ypatybių nuolat lūžta išimami protezai. Čia reikalinga elastinga medžiaga atspari lenkimui. Tiesą sakant tokių pacientų pasitaiko labai retai.

Iš tikrųjų išimamų protezų gamyba ir pritaikymas - tai ne tik mokslas, bet ir menas. Tai procesas reikalaujantis kantrybės iš gydytojo ir paciento. Po to kai bus pagaminta plokštelė arba lankas, gydytojo ir paciento draugystė nenutrūksta. Reikės mažiausiai 2-3 apsilankymų pataisymams, kol protezas bus tobulai pritaikytas ir nekels nepatogumų pacientui. Pacientas PRIVALO kreiptis pagalbos į protezą pagaminusį gydytoja pagalbos jei protezas nepatogus ir netinkamas kramtyti ar negražus. Be to reikia atsiminti, kad burnos gleivinė nuolat kinta. Skirtingiems pacientams nevienodai. Ypač dideli pakitimai įvyksta per pirmuosius metus po dantų netekimo. Sunykus kaului ir pasikeitus gleivinės formai po protezu pradeda patekti daug maisto, jis pasidaro pernelyg paslankus. Kompensuoti atsiradusius gleivinės pokyčius reikia atliekant pataisą ("perbazavimą"). Reikia informuoti gydytoją, kad jau reikia pataisyti protezą ir susitarti dėl apsilankymo. Pataisos padarymas paprastai atliekamas tą pačia dieną. Kartais pataisos gali užtrukti iki 2 dienų.

Išimami protezai paprastai keičiamis kas 4-5 metai, nes nusidėvi dantys, pasikeičia gleivinės reljefas, pasensta pagrindo plastmasė - pasidaro nehigieniška. Žinoma, tarnavimo laikas labai priklauso nuo priežiųros ir kramtymo stiprumo. Pacientams, kuriems yra pagaminti nauji išimami dantų protezai, patariame atsisiųsti ir atsispausdinti "Atmintinę apie išimamų dantų protezų nešiojimą".
© 2005-2014 Dantų Implantacijos Klinika