Meniu Uždaryti

Išimami protezai. Plokštelės.

Priežiūra ir naudojimas. Atmintinė.

plokstelesIšimami dantų protezai (plokštelės) – dantys stiklinėje, visų pacientų baubas ir siaubas, gyvenimo neišvengiamybė bei senatvės simbolis mūsų visuomenėje. Išimami dantų protezai – apipinti mitais ir prietarais. Didelė dalis žmonių tiesiogiai ar netiesiogiai susidūrusi su išimamais protezais šventai tiki , kad jie turi būti laikomi stiklinėje su vandeniu. Pamatę juos pas draugus, gimines ir pažįstamus prisiklauso baisių istorijų, kaip šių daiktų neįmanoma nešioti, kokie jie nepatogūs ir negražūs. Taip pat sklando mitai apie „prabangius biugelius“ bei „nepaprastas minkštąsias plokšteles“ kurios tinka visiems.  Iš tikrųjų viskas nėra taip blogai. Išimami dantų protezai gaminami kai nebelieka galimybių protezuoti neišimamais protezais nei ant savų dantų, nei ant implantų. Kartais jie naudojami kaip laikinas sprendimas, kartais kaip nuolatinis protezas. Taigi ir išimami dantų protezai turi savo nišą stomatologinių pacientų gydyme.  Yra atvejų, kai neįmanoma atlikti dantų implantacijos. Priežastys gali būti įvairios – paciento baimė, laiko stoka, finansinės problemos ar medicininės aplinkybės verčiančios pasirinkti kitokį gydymo būdą, nei implantacija.
Iš tikrųjų išimamų protezų gamyba ir pritaikymas – tai ne tik mokslas, bet ir menas.

Pirmiausia – išimami protezai tai tokie protezai, kuriuos įmanoma nešioti. Jie neturi kelti skausmo, nepatogumo ir neturi kritinėti iš burnos – toks turi būti gydymo ir gamybos rezultatas. Jeigu yra kitaip – reikia grįžti pas juos gaminusį gydytoją.

Antra – jų nereikia nešioti kišenėje ar laikyti stiklinėje su vandeniu. Protezai turi būti burnoje – jie Jūsų dalis, todėl turi tarnauti Jums.

Plokštelės

Plokštelės – tai paprasčiausia,  pigiausia ir populiariausia išimamų protezų rūšis, pagaminta iš akrilinės plastmases. Jos naudojamos kaip nuolatinis arba laikinas dantų protezas.  Gamybai naudojami įvairių formų, spalvų ir dydžių dantys, kurie sustatomi ant rausvos plastmasės pagrindo (bazės) imituojančio dantenas.  Šis pagrindas laiko dantis ir  perduoda kramtymo krūvį žandikauliui. Dantis gydytojas parenka pasitaręs su pacientu pagal jo esamus dantis arba tiesiog pagal paciento pageidavimus.

Lanko atraminiai protezai

Lanko atraminiai protezai – lankai, biugeliai, „protezai su metaliniu gomuriu“. Lanko atraminiai protezai, kaip ir plokštelės turi pagrindą ir dantis. Biugelių ir plokštelių esminis skirtumas – metalinis lankas einantis per gomurį ar paliežuvinę sritį, užima žymiai mažiau vietos burnoje nei paprasta plokštelė. Burnoje jie laikosi geriau nei plokštelės, kadangi jie tvirtinami  užraktais ir kabliukais prie didesnio kiekio dantų. Taigi, lanko atraminiai protezai yra patogesni, mažiau sutrikdo kalbą pirmosiomis savaitėmis, geriau jaučiamas skonis, nes mažiau uždengta burnos gleivinė. Tačiau šie dantų protezai gaminami gerokai rečiau, nes jiems laikyti reikia daugiau nuosavų dantų, kurių deja ne visada būna pas pacientą. Lanko atraminiai protezai – tinka tik tiems pacientams kurie dar turi bent po 7-9 tvirtus dantis žandikaulyje. Kitais atvejais Jums rekomenduojamas dalinis išimamas protezas (plokštelė).

Kam reikia išimamų protezų?

Jų reikia dėl dantų trūkumo – vieno, kelių arba visų dantų. Dantys būna prarasti dėl traumos, dėl karieso ar paradontozės.

Kokie būna?

Išimami protezai pagal apimtį skirstomi į:
A) pilnus – visam žandikauliui, kai visai nėra dantų.
B) daliniai – nuo vieno iki keliolikos dantų apimties. Tiems pacientams, kuriems likęs bent vienas (arba daugiau) nuosavas dantis.

Kaip jie laikosi?

Daliniai išimami protezai tvirtinami kabliukais arba užraktais prie nuosavų dantų arba implantų. Mūsų klinikoje dažnai taikome CEKA užraktų fiksacija apatinėms plokštelėms ant 2-3 implantų.
Pilnos plokštelės laikosi dėl prisisiurbimo (vakumo), klijų pagalba arb fiksuojamos implantais.

Iš ko gaminami išimami dantų protezai?

Metalas. Medicininio plieno viela naudojama plokštelių kabliukams gaminti. Iš kobalto-chromo lydinio liejami lanko atraminių protezų karkasai (gomurinė dalis) bei lieti kabliukai.
Akrilinės plastmasės. Tradiciškai jau bene nuo 20 amžiaus pradžios naudojamos dantų protezų gamyboje. Jos pasiteisino dėl tvirtumo, estetiškumo ir atsparumo burnos aplinkos poveikiui. Jos yra technologiškos – paprastos naudoti, iš jų pagamintus protezus nesudėtinga taisyti. Labai retais atvejais jos sukelia alergines reakcijas jautriems pacientams. Tokiais atvejais pacientams rekomenduojamos iš termoplastinių polimerų pagaminti protezai (plokštelės ar biugeliai).
Elastinės plastmasės – termoplastikai (acetalas, poliamidas). Labai populiarios šiuo metu dėl šių medžiagų gamintojų ir odontologų skleidžiamos reklamos. Privalumai: nealergizuojančios, nes sudėtyje neturi laisvo monomero sukeliančio alergiją. Jo atsparesnės smūgiams, jei iškristų iš rankų, nes elastingos (bet vis gi lūžtančios). Trūkumai: medžiaga sunkiai poliruojasi ir greit praranda blizgesį naudojant. Dėl to greit pasidaro matinė ir pradeda kauptis apnašas. Elastinės plastmasės tikrai nėra nelūžtančios, nors ir atsparesnės smugiams nei akrilas. Elastinės plastmasės kabliukai fiksuojasi blogiau nei metaliniai. Elastingų protezų pataisos beveik neimanomos dėl medžiagos savybių. Jeigu sulūžo, arba ženkliai pasikeitė gleivinė – teks gaminti naują protezą.

Pripratimas.

Pripratimas ir prisitaikymas prie naujų dantų – reikšmingas laikotarpis paciento gyvenime. Čia svarbus gydytojo ir paciento bendradarbiavimas ir paciento kantrybė, lankytis reikiamą kartų kiekį.
Labai tikėtina, kad po protezo įdėjimo į paciento burną jam reikes atvykti dar 2-3 kartus protezo pritaikymui – dėl gleivines spaudimo ar sąkandžio korekcijai. Pradžioje išimamo protezo nešiojimas gali sukelti padidintą seilėtekį ir pykinimą. Tai praeis po kelių savaičių. Po to, kai pagaminta plokštelė arba lankas atdiduodami pacientui, gydytojo ir paciento draugystė nenutrūksta. Pacientas PRIVALO kreiptis pagalbos į protezą pagaminusį gydytoją jei protezas nepatogus ir netinkamas kramtyti ar negražus.

Gyvenimas su plokštele.

Išimami protezai nėra amžini – paprastai jie tarnauja 4-5 metus. Per tą laiką nusidėvi dantys, pasikeičia gleivinės reljefas, pasensta pagrindo plastmasė. Dėl šių priežasčių jie pasidaro netinkami naudoti ir juos tenka keisti naujais. Žinoma, tarnavimo laikas labai priklauso nuo priežiūros ir kramtymo stiprumo. Be to, reikia atsiminti, kad burnos gleivinė nuolat kinta, skirtingiems pacientams nevienodai greitai. Jeigu protezas Jums pagamintas neužilgo po dantų rovimo, jį būtinai reikės koreguoti po 2-3 mėnesių. Dideli žandikaulių pakitimai įvyksta per pirmuosius metus po dantų netekimo. Sunykus kaului ir pasikeitus gleivinės formai po protezu pradeda patekti daug maisto, jis pasidaro pernelyg paslankus. Tai ženklas, kad metas apsilankyti pas odontologą protezuotoją plokštelės ar lanko pataisai. Kompensuoti atsiradusius gleivinės pokyčius reikia atliekant pataisą („bazavimą“), pridedant papildomą sluoksnį plastiko iš gleivinės pusės. Reikia informuoti gydytoją, kad jau reikia pataisyti protezą ir susitarti dėl apsilankymo. Pataisos padarymas įprastai atliekamas tą pačią dieną. Kartais pataisos gali užtrukti iki 2 darbo dienų.

Pacientų patirtys.

Žmonių patirtys su išimamis protezais yra labai įvairios. Jos priklauso nuo paciento charakterio – kantrus ar nelabai. Didele dalimi priklauso ir nuo pagaminimo bei pritaikymo kokybės. Didelė dalis pacientų gerai toleruoja plokšteles, ypač apatines. Dėl jų beveik neturi nusiskundimų. Tuo tarpu viršutinės plokštelės sulaukia daugiau kritikos, nes uždengia dalį gomurio, sutrikdo kalbą ir skonį. Dalis žmonių apie 60% net ir po ilgesnio pripratimo ir nešiojimo laiko ryžtasi gydymui implantais. O kiti net ir turėdami finansinių gaimybių lieka su plokštelėmis, nes jų poreikius jos tenkina. Apatinio žandikaulio forma sąlygoja prastą pilno apatinio protezo stabilumą bei nepilnavertę fiksaciją. Retas pacientas gali pasigirti sėkmingai besinaudojantis pilna apatine plokštele be papildomu priemonių jos stabilumui pagerinti. Plokštelių laikomumą įmanoma pagerinti, įsodinus dantų implantus 2-4 su fiksatoriais. Jūsų atvejui tinkama būdą parinks Jus gydantis specialistas.